5 pomysłów na kreatywne wiązania sznurówek


Trampki, sneakersy czy wiązane botki wcale nie muszą wyglądać nudno! Aby zmienić ich wygląd na bardziej modny, wystarczy, że poświęcisz chwilę na wykonanie kreatywnych wiązań sznurówek. W ten sposób w mgnieniu oka urozmaicisz swoją stylizację i nadasz swoim ulubionym butom oryginalnego charakteru. Zaczynajmy!

Bądź kreatywny i zadbaj o detale

Standardowe wiązanie sznurowadeł, choć jest bardzo funkcjonalne, może wyglądać nieco banalnie i mało oryginalnie. Jeśli chcesz wyrazić swój indywidualny charakter i urozmaicić noszone stylizacje, zadbaj o detale i nadaj swoim sznurówkom fenomenalnego wyglądu.

W tym celu możesz wymienić sznurowadła na kolorowe modele lub połączyć ze sobą dwa odcienie. Równie modne jest zastąpienie klasycznych sznurówek satynową wstążką, która nada butom bardziej eleganckiego akcentu. Jeżeli nie chcesz jednak wymieniać sznurówek na nowe, wystarczy, że zawiążesz je w nieszablonowy sposób.

W naszym poradniku znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów na kreatywne sznurowania. Jedyne, czego potrzebujesz to ulubiona para butów, sznurowadła w preferowanym kolorze i chwila wolnego czasu. Do dzieła!

#1 Wiązanie w kratkę

Przygotuj ulubioną parę klasycznych trampek i sznurówkę, którą równomiernie przełożysz przez dolne oczka. Następnie pozostaw dwa oczka wolne i przepleć sznurowadło. Tę samą sznurówkę przełóż od razu przez pozostałe oczka. Powtórz tę czynność z drugiej strony i efektywna kratka jest już gotowa!

#2 Wiązanie z pętelką

Sznurówki do Twoich ulubionych butów są za długie? Mamy na to świetny sposób, który wcale nie wymaga kupowania krótszych sznurowadeł. 

Przewlecz sznurówki równomiernie przez dolne oczka, a następnie skrzyżuj je ze sobą, tworząc pętelkę. Ponownie przepleć je przez kolejne oczka i wykonaj kolejne krzyżowanie. Powtarzaj ten proces do ostatnich oczek, uzyskując efektowne wiązanie z pętelką.

#3 Podwójny X

To intrygujące wiązanie nie wymaga zbyt wiele wolnego czasu. Praktycznie przebiega w ten sam sposób, jak tradycyjne sznurowanie. Jednak dla uzyskania podwójnego X konieczne jest pominięcie kilku oczek. 

Rozpocznij od przeplecenia sznurowadła równomiernie przez dolne oczka. Pozostaw dwa oczka wolne i przełóż sznurowadło jak przy standardowym wiązaniu. Powtórz tę czynność z drugiej strony. Następnie przepleć sznurowadła przez oczka znajdujące się piętro niżej, tak by końcówki sznurówki znalazły się po zewnętrznej stronie buta. Przepleć je przez górne oczka, pozostawiając pojedynczy odstęp.  

Podwójny X świetnie sprawdzi się, gdy masz pod ręką krótsze sznurówki lub chcesz zapewnić swoim stopom nieco więcej przestrzeni w bucie.

#4 Drabina

Czas na oryginalne wiązanie, które świetnie sprawdzi się, jeśli potrzebujesz mocnego dopasowania w okolicy kostki, np. w butach turystycznych.

W pierwszej kolejności przewlecz sznurowadła równomiernie przez dolne oczka. Następnie skieruj sznurówki pionowo ku górze i przepleć je przez kolejne oczka. Skrzyżuj je ze sobą i przewlecz pod przeciwległym sznurowadłem. Powtarzaj ten proces do samej góry, uzyskując niebanalny efekt końcowy. 

Istnieje też znacznie mniej skomplikowana wariacja drabiny, którą uzyskasz, rozpoczynając w ten sam sposób. Równomiernie przewlecz sznurówki przez dolne oczka. Z wewnętrznej strony buta skieruj lewą sznurówkę pionowo tak, by przepleść ją przez wyższe oczko. Z drugiej strony wykonaj ten sam krok, pozostawiając jedno oczko puste. Powtarzaj tę czynność do momentu uzyskania równoległych linii.

W szybki sposób stworzysz wiązanie, które sprawdzi się przy krótszych sznurówkach u entuzjastów luźnych, wygodnych butów.

#5 Zyzgak

Aby uzyskać dekoracyjny zygzak, rozpocznij od równomiernego przewleczenia sznurowadła przez dolne oczka. Następnie lewą sznurówkę skieruj pionowo do kolejnego oczka po wewnętrznej stronie buta. Przewlecz pod nią prawe sznurowadło, które musisz kolejno przepleść przez następne oczko i znów – pionowo, po wewnętrznej stronie buta, doprowadzić do kolejnego. Powtarzaj ten proces do uzyskania zygzaka wzdłuż całego języka buta.

Ukryj kokardkę

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze bardziej niebanalny efekt, postaw na ukrytą kokardkę. Możesz zawiązać ją pod językiem lub przy końcach sznurówek zrobić supły, a następnie włożyć je luźno do wnętrza buta. Sprawdzonym sposobem jest też przeciągnięcie sznurówki pionowo z górnego otworu przez dwa kolejne oczka, pozostawiając ją ukrytą z wewnętrznej strony buta.

Jak zabezpieczyć końcówki własnoręcznie skróconych sznurówek?

Jeśli z jakichś względów postanowiłeś samodzielnie skrócić sznurówki, warto zadbać o odpowiednią ochronę ich zakończeń. W ten sposób przeplatanie ich przez kolejne oczka nie wpłynie na ich rozwarstwianie, a Ty unikniesz niechlujnego efektu końcowego.

Jednym z podstawowych sposobów naprawy agletów jest zawiązanie supełka na końcu sznurówki. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak przy grubszych sznurówkach, których przeplatanie okaże się bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. W tej sytuacji możesz dwukrotnie owinąć taśmę klejącą wokół końca sznurowadła. Aby uzyskać dodatkowe zabezpieczenie, nałóż odrobinę szybkoschnącego kleju na górę.