7 domowych sposobów, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z butów


Nieprzyjemny zapach butów może być bardzo uciążliwy – nie tylko dla Ciebie, ale też dla osób z Twojego otoczenia. Na szczęście jest wiele domowych sposobów, dzięki którym z łatwością pozbędziesz się niemiłej woni raz na zawsze. Zaczynajmy!

Znajdź przyczynę brzydkiego zapachu

Wstydzisz się zdejmować buty przy innych? Przykry zapach wydobywający się z ich wnętrza rzeczywiście jest uciążliwy. Na szczęście nie musisz rozstawać się z nimi raz na zawsze i wydawać pieniędzy na nową parę. Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów, dzięki którym w mgnieniu oka pozbędziesz się brzydkiego zapachu. 

W pierwszej kolejności priorytetowo potraktuj znalezienie przyczyny odoru. Być może zmagasz się z poważniejszą dolegliwością, np. grzybicą, która wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia leczenia. Gdy już zidentyfikujesz powód przykrego zapachu, możesz zabrać się do działania.

#1 Wymień wkładki

Jedną z najbardziej skutecznych metod odświeżenia butów jest wymiana wkładek. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, które w większości przypadków pozwoli Ci w mgnieniu oka uporać się z tym przykrym problemem.

Jeśli wymieniałeś wkładki dość niedawno, wystarczy, że dokładnie je wyczyścisz przy pomocy ciepłej wody z mydłem i szczotki lub gąbki. Pamiętaj, żeby przed ponownym włożeniem ich do butów pozwolić im całkowicie wyschnąć. W przeciwnym razie stworzysz doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, a nawet pleśni.

#2 Wywietrz buty

Jeśli Twoje buty nieprzyjemnie pachną, być może wystarczające okaże się ich wywietrzenie.

W tym celu możesz umieścić je przy otwartym oknie na kilka lub kilkanaście godzin. Długotrwały powiew świeżego powietrza sprawi, że Twoje obuwie przestanie wydzielać przykry zapach, a Ty ponownie będziesz mógł cieszyć się jego świeżością i doskonałym wyglądem.

#3 Użyj sprayu do dezynfekcji

Aby odświeżyć swoje buty, warto je zdezynfekować. W dobie koronawirusa w sklepach dostępnych jest mnóstwo produktów przeznaczonych do dezynfekcji ciała i różnego rodzaju powierzchni.

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie przygotować taki preparat. Wystarczy, że w proporcji 7:3 wymieszasz spirytus z żelem aloesowym i gotowe. 

Następnie spryskaj wewnętrzną stronę butów sprayem i pozwól im wyschnąć — najlepiej na świeżym powietrzu — zanim ponownie je założysz.

#4 Wypierz buty

Pranie butów to jedna z najczęściej stosowanych metod w celu ich odświeżenia. Poprzedź pranie wyciągnięciem sznurowadeł i wkładek z wnętrza buta. Wkładki wyszoruj ręcznie przy pomocy ciepłej wody z mydłem, a białe sznurowadła wybiel środkiem wybielającym.

Pamiętaj, żeby na pralce ustawić możliwe najniższą temperaturę i długi cykl prania oraz płukania. Ekstremalne ciepło może spowodować skurczenie się butów o jeden rozmiar lub uszkodzenie kleju.

Tak wyprane buty wysusz na świeżym powietrzu. Unikaj jednak pozostawiania ich na pełnym słońcu. Aby zapobiec odkształceniom i dodatkowo przyspieszyć wysychanie, możesz do wnętrza butów wsadzić kilka stron gazet zwiniętych w kulki. W ten sposób wilgoć wchłonie się znacznie szybciej. 

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie buty nadają się do prania w pralce. W większości przypadków ten sposób sprawdzi się do materiałowych, płóciennych i plastikowych butów, np. tenisówek czy japonek. Przed przystąpieniem do tego procesu warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

#5 Dokładnie wysusz buty

Jeśli wnętrza Twoich butów są mokre, obowiązkowo musisz je całkowicie wysuszyć przed ponownym ubraniem. Bez względu na to, czy obecna wilgoć jest spowodowana potem, ulewnym deszczem, czy praniem, pozbycie się jej jest kluczowe dla powstrzymania powstawania nieprzyjemnego zapachu. 

Aby przyspieszyć proces schnięcia, wypełnij buty suchymi ręcznikami lub pogniecioną gazetą. Dzięki temu wilgoć szybciej się wchłonie.

#6 Użyj sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to produkt, który znajduje się praktycznie w każdym domu. Nie tylko pomaga przy uzyskaniu wyższych wypieków lub zmiękczaniu prania, ale też doskonale usuwa brzydki zapach z butów. 

Wsyp co najmniej 1 łyżkę sody do wnętrza buta. Następnie delikatnie poprzechylaj but w przód i tył tak, żeby soda dostała się do każdego miejsca i pokryła całą wkładkę. 

Pamiętaj, że aby skutecznie zadziałać, soda oczyszczona potrzebuje czasu. Z tego względu proces ten najlepiej przeprowadzać na noc. W tym czasie soda wchłonie przykre zapachy, a nawet unieszkodliwi bakterie.

Rano dokładnie wytrzep pozostałości sody z buta i gotowe! Jeśli chcesz mieć dodatkową pewność, że po ściągnięciu butów nie pozostawisz białych śladów na podłodze, możesz użyć odkurzacza do pozbycia się resztek produktu.

#7 Skorzystaj z zamrażarki

Ciepłe, ciemne miejsca to idealne warunki do rozwoju bakterii. Jeśli chcesz je zabić, a jednocześnie powstrzymać ich dalsze rozmnażanie, zafunduj bakteriom szok termiczny i… skorzystaj z zamrażarki! 

Włóż buty do plastikowej torby i pozostaw je w zamrażarce na całą noc. Gdy Twoje buty odmarzną i całkowicie wyschną, z powrotem będziesz mógł nałożyć je na nogi i znów cieszyć się świeżym obuwiem.

Jeśli boisz się, że Twoje buty mogą ulec uszkodzeniom wskutek tego procesu, zamroź same wkładki. W ten sposób posłużą Ci jeszcze przez długi czas.

Jak widzisz, usuwanie nieprzyjemnego zapachu z butów jest dziecinnie proste i nie wymaga szczególnych nakładów finansowych. Z tego względu warto przeprowadzać ten proces regularnie, by nigdy nie wstydzić się zdejmowania butów, gdy ktoś nieoczekiwanie zaprosi Cię do domu.