Sandałki dla rocznego dziecka


Sezon wakacyjny to niezwykle komfortowy czas dla maluchów uczących się stawiać pierwsze kroki. Kiedy pogoda dopisuje można dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu i eksplorować przestrzeń. Wybierając pierwsze buty dla dziecka kierujemy się wieloma regułami i sprawdzamy każdy szczegół, by mała stopa była zadowolona.

Wykonanie butów

Latem trzeba wziąć pod uwagę fakt, że skoro często nosimy sandały, rzadko korzystamy ze skarpetek. Delikatna skóra dziecka odczuwa wtedy w sposób spotęgowany wszystko z czym bezpośrednio ma styczność. Zatem jakie sandałki dla rocznego dziecka wybrać, aby mogło swobodnie i stabilnie pokonywać pierwsze dystanse na dworze, nie nabawiając się przy tym pęcherzy i obtarć?

Zwróćmy uwagę na jakość tworzywa, z którego wykonano buty. Najlepiej sprawdzi się naturalna skóra. Im cieńsza i miększa tym lepiej. Jeśli paski będą sztywne, grube i mało elastyczne, szybko zaczną uwierać i drażnić nóżkę dziecka. Przyjrzyjmy się też wszelkim metalowym klamerkom. Jeśli nie zostały osłonięte w żaden sposób, w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą ją przytrzasnąć (np. podczas zapinania butów). Uważajmy też na ozdoby, cekiny, kokardki lub inne dodatkowe elementy przymocowane do obuwia. Ważne, by znajdowały się w odpowiednim miejscu na obuwiu, nie przeszkadzając przy tym stopie.

Ułożenie stopy

Buty na lato dla rocznego dziecka muszą być maksymalnie oddychające, ale jednocześnie stabilne. Jeśli oprócz sandałów kupujemy obuwie sportowe, zwróćmy uwagę na obecność dziurek i siateczek, pełniących wentylacyjną funkcję. Ważne też, by tylnik przylegający do pięty chronił przed wykoślawianiem chodu. Odpowiednia ilość miejsca dla palców uchroni z kolei przed ich ściśnięciem i ograniczeniem swobody ruchów podczas łapania równowagi w zabawie.

Przyjrzyjmy się także podeszwie, czy jest odpowiednio miękka i zgina się na 1/3 długości. Jeśli będzie toporna, gruba i nie podatna na pracę stóp, zdecydowanie ograniczy komfort idącego dziecka. Pamiętajmy o wadze obuwia – im lżejsze sandałki do nauki chodzenia, tym lepsze.

Buty na lato dla starszego dziecka

Jakie sandały dla dwulatka powinien wybrać rodzic? Chociaż nauka chodzenia to podstawa i wybierając pierwsze buty dla dziecka zwracamy uwagę na wiele szczegółów, to dla nieco większych dzieci również kupujemy solidne i zdrowe obuwie. Stopa malucha kształtuje się przez pierwsze siedem lat jego życia i to właśnie jest strategicznie najważniejszy czas, by zapobiec różnym defektom i problemom.

Kupując sandałki dla dwulatka weźmy pod uwagę kształt jego stopy. Wysokość podbicia oraz szerokość stopy są kluczowe. Może się okazać, że wąska i filigranowa stopa w zbyt szerokim sandale będzie mieć za dużo miejsca po bokach, zaś pod względem długości buty okażą się o rozmiar za małe. Dlatego fason jest kluczowy. Co marka, to inne wymiary wkładki. Pamiętajmy o tym.

Obuwie ortopedyczne

Unikajmy nadmiernie zabudowanych, usztywnianych (tym bardziej ortopedycznych!) butów, o ile lekarz takowych nie zalecił. Wystarczy, że sandały dla dziecka będą posiadać odpowiednio sztywny (ale nie za twardy) tylnik i profilowaną wkładkę. Przyjrzyjmy się też przednim paskom, czy należycie trzymają palce. Prawidłowo dobrane sandały dla dwulatka uniemożliwiają stopie wysuwanie się do przodu lub wykrzywianie na boki.

Pamiętajmy, że stabilizacja chodu to przede wszystkim podstawa bezpiecznego przemieszczania się oraz zmniejszonego ryzyka kontuzji (np. zwichnięcia kostki). Dzieci dopiero nabywają precyzji ruchów i poznają swoje umiejętności trzymania równowagi, więc jeśli obuwie w jakikolwiek sposób zaszkodzi tym zdolnościom, maluch może znacznie częściej upadać na ziemię. To samo dzieje się w sytuacji niewłaściwie dobranego rozmiaru butów. Za ciasne – krępują ruchy i stanowią źródło dyskomfortu. Za duże natomiast wykoślawiają chód, wzmagają szuranie i niedbale stawiane kroki.

Zdrowy rozwój stóp malucha

Dobrze dobrane sandałki dla rocznego dziecka są niezwykle ważnym ogniwem na drodze budowania zdrowej sylwetki i postawy naszej pociechy. To właśnie stopy są tutaj kluczowe. Wszelkie deformacje chodu mają wpływ na różne zaburzenia i dysfunkcje, o których istnieniu dowiemy się później, gdy przyjdzie nam się z nimi mierzyć. Zachowując złą postawę oddziałujemy na kręgosłup i kolana. To nie tylko kwestia estetycznych stóp. Dbając o chód dbamy o całe ciało i jest to inwestycja długoterminowa.

Nowe czy używane buty dla dziecka – jakie wybrać?

Należy to podkreślić z całą stanowczością. Kupujemy tylko nowe obuwie z nieużywaną, przez nikogo przedtem nie odkształcaną wkładką. Buty choć odrobinę wykrzywione przyczynią się do utrwalania już na starcie niepoprawnych wzorców przemieszczania się. Dziecko szybko przyzwyczai się do takiego ułożenia stóp i podda się temu. Jedynie nowe sandałki dla rocznego dziecka będą najwłaściwszym rozwiązaniem. W tym wieku maluch dopiero rozpoczyna przygodę z samodzielnym chodzeniem. Nie pozwólmy na to, by te pierwsze chwile niosły ze sobą negatywne skutki. Dbajmy o stopy maluchów. Zdrowe stopy to zdrowe ciało.